Wszystko o grypie ptaków - aktualności

Grypa ptaków: dziewięć ognisk wirusa w Polsce

Grypa ptaków: dziewięć ognisk wirusa w Polsce

W ostatnich kilku dniach sytuacja epizootyczna w Polsce gwałtownie się pogorszyła w województwie lubelskim. Do większości zakażeń doszło na fermach indyków w strefie zapowietrzonej ustanowionej wokół ogniska pierwotnego w powiecie lubartowskim na Lubelszczyźnie. Wykryto także przypadki zachorowań u ptaków w tak zwanym chowie przyzagrodowym  w powiecie krasnostawskim w województwie lubelskim. Stanowi to wysokie ryzyko dla znajdujących się w okolicy profesjonalnych ferm drobiarskich.  Z informacji zebranych przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz wynika, że w Polsce potwierdzono już dziewięć ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8: osiem w województwie lubelskim i jedno w województwie wielkopolskim.

Podsumowanie sytuacji epizootycznej w związku z występowaniem HPAI na terytorium Polski w dniach 31 grudnia 2019 roku - 6 stycznia 2020 roku (oficjalne komunikaty Głównego Lekarza Weterynarii) . Według badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. grypy ptaków w Puławach, w Polsce wyznaczono 3 ogniska w 2019 roku i 6 ognisk w 2020 roku wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u drobiu.

Sytuacja epizootyczna w roku 2019

- Ognisko nr 2019/1 zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 12 089 indyków, położonym w miejscowości Stary Uścimów, w gminie Uścimów, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim.

- Ognisko nr 2019/2 zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 9 500 indyków, położonym w miejscowości Stary Uścimów, w gminie Uścimów, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim.

- Ognisko nr 2019/3 zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 20 600 indyków, położonym w miejscowości Stary Uścimów, w gminie Uścimów, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim.

Sytuacja epizootyczna w okresie 1 -  6 stycznia roku 2020

- Ognisko nr 2020/1 zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 12 900 perlic, w miejscowości Stary Uścimów, w gminie Uścimów, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim. Jest to gospodarstwo kontaktowe w stosunku do ognisk stwierdzonych w gminie Uścimów w 2019 r. i położone jest na ustanowionym w rozporządzeniu Wojewody Lubelskiego obszarze zapowietrzonym.

- Ognisko nr 2020/2 zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 36 069 kur niosek, położonym w miejscowości Topola Osiedle w gminie Przygodzice, w powiecie ostrowskim, w województwie wielkopolskim. Jest to pierwotne ognisko grypy ptaków podtypu H5N8.

- Ognisko nr 2020/3 zostało wyznaczone w gospodarstwie prowadzącym hodowlę przyzagrodową, w którym utrzymywano 36 sztuk drobiu różnych gatunków (kury, kaczki, gołębie). Gospodarstwo położone jest w miejscowości Wólka Orłowska, w gminie Izbica, w powiecie krasnostawskim, w województwie lubelskim.

- Ognisko nr 2020/4 zostało wyznaczone w gospodarstwie prowadzącym hodowlę przyzagrodową, w którym utrzymywano 43 sztuki drobiu różnych gatunków (kury, kaczki, gęsi). Gospodarstwo położone jest w miejscowości Olchowiec Kolonia, w gminie Żółkiewka, w powiecie krasnostawskim, w województwie lubelskim.

- Ognisko nr 2020/5 zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 13 186 indyków, w miejscowości Stary Uścimów, w gminie Uścimów, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim. Jest to gospodarstwo kontaktowe w stosunku do uprzednio stwierdzonych ognisk w tej samej miejscowości w gminie Uścimów i położone jest na ustanowionym w rozporządzeniu Wojewody Lubelskiego obszarze zapowietrzonym.

- Ognisko nr 2020/6 zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 24 000 indyków, w miejscowości Drozdówka, w gminie Uścimów, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim. Jest to gospodarstwo kontaktowe w stosunku do uprzednio stwierdzonych ognisk w gminie Uścimów i położone jest na ustanowionym w rozporządzeniu Wojewody Lubelskiego obszarze zapowietrzonym.

Łącznie w Polsce, na dzień 6 stycznia 2020 roku, potwierdzono dziewięć ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w Polsce (osiem w województwie lubelskim i jedno w województwie wielkopolskim).