Informacje

Grypa ptaków ponownie w amerykańskim zagłębiu jaj

Grypa ptaków ponownie w amerykańskim zagłębiu jaj

W Stanach Zjednoczonych wirus grypy ptaków w dalszym ciągu pozostaje aktywny. W ostatnich dniach w największym amerykańskim zagłębiu produkcji jaj, czyli stanie Iowa,  poddano likwidacji stada kur niosek o wielkości ponad 4 milionów sztuk. Stan Iowa słynący z najwyższej produkcji jaj konsumpcyjnych w USA od kilku już lat boryka się z konsekwencjami epizoocji grypy ptaków. Według danych Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych w Iowa utrzymywane jest prawie 12 proc. krajowego pogłowia kur niosek. Straty w tym regionie, w zależności od sezonu HPAI, sięgały nawet kilkadziesiąt milionów sztuk drobiu w gospodarstwach komercyjnych.

W poprzednim tygodniu potwierdzono obecność wirusa na fermie jaj w stanie Minnesota, co doprowadziło do uboju prawie 1,4 miliona kur niosek.

Przypomnijmy, że kwiecień tego roku był najgorszym miesiącem pod względem strat w pogłowiu drobiu poniesionych przez amerykańską branżę drobiarską w wyniku dalszego rozprzestrzeniania wysoce zjadliwego wirusa grypy ptaków.  W samym tylko kwietniu zredukowano pogłowie drobiu o 8,8 milionów sztuk. W maju, branża drobiarska, a przede wszystkim sektor jaj konsumpcyjnych, ponosiła kolejne straty na fermach drobiu.