Informacje

Grypa ptaków w warmińsko - mazurskim

Grypa ptaków w warmińsko - mazurskim

W dniu 12 grudnia potwierdzono siódme ognisko grypy ptaków w Polsce od początku jesieni 2020 roku. Do zdarzenia doszło w gospodarstwie utrzymującym 9,2 tys. indyków rzeźnych w wieku 12 tygodni, w miejscowości Świniarc, w gminie Grodziczno, powiat nowomiejski, woj. warmińsko-mazurskie. Jest to pierwsze ognisko na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego w tym sezonie jesienno – zimowym. W gospodarstwie wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby, określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz przypomina hodowcom drobiu o obowiązujących środkach bioasekuracji określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków:

Więcej informacji dostępnych jest na specjalnej podstronie KIPDiP: Wszystko o grypie ptaków oraz na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii .