Informacje

Grypa ptaków we Francji zwiększa zasięg

Grypa ptaków we Francji zwiększa zasięg

Francuzi zgłosili drugie ognisko grypy ptaków o wysokiej zjadliwości na fermie drobiu w południowo-zachodniej Francji. W gospodarstwie znajdowało się około 12 tys. sztuk drobiu. Zakażenie wirusem potwierdzono w okręgu Saint-Geours-de-Maremne w regionie Landes, gdzie na początku tego tygodnia wykryto pierwszy przypadek wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w gospodarstwie utrzymującym około 6,0 tys. kaczek.

Wirus grypy ptaków pojawił się we Francji już kilka tygodni temu, między innymi u dzikich ptaków, jednak dopiero teraz rozprzestrzenił się w komercyjnych stadach drobiu. Już na początku listopada pierwsze sygnały o pojawieniu się HPAI w kraju skłoniły francuskie władze do podniesienia poziomu zagrożenia „na wysoki” i w związku z tym producenci drobiu zobowiązani są do utrzymywania ptaków wewnątrz budynków lub odpowiedniego zabezpieczenia drobiu przed kontaktem z dzikimi ptakami, na przykład poprzez instalowanie siatek ochronnych.

Francja jest piątym największym producentem mięsa drobiowego w europejskim obszarze celnym, przy uwzględnieniu w statystykach Turcji i Wielkiej Brytanii. Od stycznia do sierpnia 2020 roku Francja wyprodukowała 1,1 mln ton mięsa drobiowego, co oznacza spadek o 0,5 proc. w porównaniu do analizowanego okresu roku 2019. Jeśli jednak chodzi o rynek kaczek, Francuzi są liderem w produkcji tego rodzaju mięsa w Europie. Do sierpnia 2020 roku Francuzi wyprodukowali 128 tys. ton mięsa kaczek (-9,2 proc. r/r). Po Francji, kluczowymi graczami w produkcji drobiu wodnego są Polska i Węgry.