2017-09-28
Jesteś tym co jesz – zgodnie z tą maksymą chcąc dbać o zdrowie, szczupłą sylwetkę i dobre samopoczucie powinniśmy wybierać najzdrowszą i najlepszą żywność. Taką są niewątpliwie jaja, które posiadają w swoim składzie drogocenne składniki:
Cholina
Jajo zawiera cholinę czyli aminokwas, który chroni mózg przez całe życie. Jeżeli kobieta jadła wystarczającą ilość choliny podczas ciąży to możemy oczekiwać, że jej dziecko będzie dysponować doskonałą pamięcią i intelektem, a w starszym wieku nie będzie miało problemów z zanikami pamięci. Badania potwierdzają, że podawanie choliny podczas ciąży wpływa na mózg potomstwa, określając organizację komórek w mózgu, jego uzwojenie i stwarzając dodatkową pojemność pamięci, która zachowana jest przez całe życie. Doktor Steven Zeisel Kierownik Katedry Żywienia Szkoły Medycznej w Chapel Hill w Północnej Karolinie zauważył, że przy braku choliny tempo podziałów komórkowych w mózgu płodu zmniejsza się, migracja komórek przebiega nieprawidłowo i duża ilość komórek ginie przedwcześnie.
Cholina to bezcenna substancja dla organizmu człowieka, a zjedzenie dwóch jaj dziennie pokrywa całkowite zapotrzebowanie.
Witamina D
Żeby powstała właściwa ilość witaminy D wystarczy 20 minutowa ekspozycja na słońcu. Jednak wiosną i latem zwykle używamy kremów z filtrem, a z kolei jesienią i zimą z oczywistych powodów proces produkcji witaminy D w skórze jest niewystarczający. Niedobory tej witaminy są niebezpieczne ponieważ przyczyniają się do rozwoju krzywicy u dzieci, a osteoporozy u ludzi starszych. Ponadto niedostateczna ilość witaminy D zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy, chorób układu krążenia, otyłości czy niektórych nowotworów ( piersi, prostaty, jelita grubego ). Z kolei zbyt mała ilość witaminy D w czasie ciąży może doprowadzić do zaburzenia rozwoju mózgu dziecka i być przyczyną wystąpienia schizofrenii czy autyzmu. Dlatego tak ważne jest spożywanie naturalnej żywności zawierającej witaminę D, a niewątpliwie jajo jest najlepszym wyborem.
Wzorcowe białko
Jajo to źródło najbardziej wartościowego białka o wzorcowym składzie aminokwasowym. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), uznała że ze względu na wysoką wartość biologiczną, białko jaja kurzego jest wzorcem, względem którego porównywane są białka zawarte w innych produktach spożywczych, zarówno roślinnych, jak i zwierzęcych. Jaja są źródłem niezbędnych aminokwasów egzogennych czyli takich, których organizm ludzki nie może sam wytworzyć i musi je dostarczać wraz z pożywieniem.
Luteina i zeaksantyna
W jaju obecne są dwie wyjątkowe substancje, które mają bezcenny wpływ na wzrok – luteina i zeaksantyna. Są to barwniki występujące naturalnie w produktach roślinnych, należą do grupy karotenoidów. Znajdują się również w siatkówce oka człowieka, gdzie pełnią funkcję ochronną. Największe ich stężenie odnotowano w plamce żółtej, która odpowiada za widzenie i prawidłową ostrość wzroku. Luteina jak i zeaksantyna posiadają właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu niszczą wolne rodniki powstałe pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Zbilansowana dieta bogata w luteinę i zeaksantynę pomaga obniżyć ryzyko zachorowania na zwyrodnienie plamki żółtej czy zaćmę. Jaja są doskonałym źródłem tych przeciwutleniaczy.
Jaja na śniadanie pomagają schudnąć
Na łamach „Journal of the American College of Nutrition” ukazały się wyniki badań wskazujące na to, że jaja mogą zwalczać uczucie głodu. Zjedzenie jaja jako pierwszego posiłku pozwala zmniejszyć liczbę kalorii dostarczanych organizmowi w ciągu dnia ponieważ jaja są produktem gwarantującym uczucie sytości.
Copyright © 2017 Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w Poznaniu Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja zebu.pl