Fakty i Mity

Masz podwyższony cukier? Warto jeść jajka

Masz podwyższony cukier? Warto jeść jajka

Zdaniem fińskich naukowców z University of Eastern Finland, którzy opublikowali swoje badania w czasopiśmie "American Journal of Clinical Nutrition*, jedzenie jajek może zmniejszać ryzyko cukrzycy typu 2. Okazuje się, że cztery jajka tygodniowo potrafią zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2. o ponad jedną trzecią. Na stronie http://www.rmf24.pl , 3 kwietnia 2015 r. w artykule pt. „Jajka mogą zmniejszać ryzyko cukrzycy.” przeczytaliśmy o wynikach fińskich badań:

„Nowsze badania naukowe nie potwierdzały już, że upodobanie do jajek faktycznie podnosi poziom cholesterolu we krwi, a pojawiły się i takie, które właśnie w spożyciu jajek dostrzegały szanse lepszej gospodarki glukozą.
Najnowsze fińskie badania zwyczajów żywieniowych objęły swym zasięgiem ponad 2300 mężczyzn w wieku od 42 do 60 lat. W ciągu blisko 20 lat, u 432 z nich zdiagnozowano cukrzycę typu 2. Okazało się, że spożycie jajek wiązało się jednak ze zmniejszonym ryzykiem cukrzycy i niższym poziomem glukozy we krwi.
U mężczyzn, którzy jedli cztery jajka tygodniowo, ryzyko cukrzycy spadało o 37 procent, w porównaniu do tych, którzy pozwalali sobie tygodniowo na jedno jajko.”

*American Journal of Clinical Nutrition jest profesjonalnym, najwyżej ocenianym czasopismem zajmującym się problematyką żywienia i dietetyką. Czasopismo to publikuje najnowsze światowe badania podstawowe i kliniczne dotyczące żywienia człowieka w zakresie następujących zagadnień : otyłość, witaminy i minerały, odżywianie a choroby, energia i metabolizm.