Ciekawostki

Na śniadanie najlepsze są jaja!

Na śniadanie najlepsze są jaja!

 

W programie edukacyjnej kampanii „Europejski Dzień Śniadania” jaja spełniają wszystkie kryteria idealnego produktu śniadaniowego. Jest to najlepszy wybór na pierwszy posiłek ze względu na  bogate źródło wartościowego białka oraz wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Europejski Dzień Śniadania został zainicjowany w 2012 r.  przez założycieli kampanii „Breakfast is Best”, której celem jest uświadomienie, że jedzenie śniadania ma ogromne znaczenie dla zdrowia i dobrej kondycji.

Z badań ankietowych, wykonanych na zlecenie firmy Kraft Foods Polska, wynika, że 15% Polaków nie jada rano śniadania, 12% zjada je dopiero w pracy, a co piąty uczeń i student nie je porannego posiłku.

Do jedzenia śniadań zachęcają eksperci z dziedziny żywienia:

Prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia: „Lista korzyści wynikających z codziennego spożywania dobrej jakości śniadania jest bardzo długa. Przede wszystkim wspiera ono harmonijny rozwój intelektualny i fizyczny dzieci i młodzieży. Zmniejsza też ryzyko rozwoju otyłości. Warto pamiętać o tym, że pierwsze i drugie śniadanie, dostarczając organizmowi potrzebnej energii  i składników odżywczych, wpływają m.in. na lepszą koncentrację, zapamiętywanie i zdolność uczenia się, a w efekcie na lepsze wyniki w nauce i pracy”

Do jedzenia jaj na śniadanie zachęca także Margit Kossobudzka, dziennikarz naukowy w artykule „Zyski ze śniadania” (dodatek  do Gazety Wyborczej - „Tylko Zdrowie” z 30.03.2016 r.): „Jedzmy na śniadanie jajka – na miękko, na twardo na kanapce, w postaci pasty jajecznej, omletu. Może też być jajecznica czy jajko sadzone. Jajka są m. in. dobrym źródłem białka, lecytyny, witaminy A, D i niektórych z grupy B.”

Dr inż. Danuta Gajewska, dietetyczka i wykładowca Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego zaleca urozmaicone menu śniadaniowe z udziałem  wszystkich grup żywności zawartych w piramidzie zdrowego żywienia, w szczególności: produktów zbożowych, jaj oraz owoców i warzyw.