Informacje

Nieprzemyślane zmiany = wzrost cen jaj

Nieprzemyślane zmiany = wzrost cen jaj

Jaja kurze są nawet o 110 procent droższe w Kalifornii niż w innych częściach Stanów Zjednoczonych. To cena jaką konsumenci w tym stanie płacą za podwyższony dobrostan zwierząt. Pierwszego stycznia tego roku weszły w Kalifornii w życie przepisy zwiększające wymagania wobec hodowców zwierząt. Uchwalone w 2018 roku prawo decyduje między innymi o powiększeniu przestrzeni w jakiej żyją zwierzęta oraz zabrania sklepom sprzedaży produktów odzwierzęcych od dostawców nie przestrzegających surowszych norm. Szefowie placówek handlujących towarami od producentów nie spełniających norm dobrostanowych muszą się liczyć z karami finansowymi a nawet półrocznym aresztem.

Amerykańscy komentatorzy podkreślają, że nowe prawo weszło w życie w Kalifornii w możliwie najbardziej niefortunnym momencie. Kilka ostatnich miesięcy charakteryzuje się bowiem ogromnym wzrostem cen żywności oraz dynamicznie rosnącą inflacją. Oznacza to, że jaja drożeją w całych Stanach Zjednoczonych, co i tak jest bardzo dotkliwe, a w Kalifornii konsumenci muszą dodatkowo płacić za jaja dwa razy więcej niż w innych częściach USA ze względu na przepisy zwiększające dobrostan zwierząt. Wielu uczestników publicznej debaty zastanawia się, czy mieszkańcy Kalifornii poparliby w referendum zaostrzenie przepisów dobrostanowych gdyby mieli świadomość konsekwencji jakie przyniosą dla nich zmiany w prawie.

- Sytuacja w Kalifornii dobitnie pokazuje, że gwałtowne zmiany muszą być przemyślane i nie mogą się opierać wyłącznie na analizie stanu bieżącego oraz – co ważniejsze – nie mogą być dyktowane przez emocje. Historia uczy nas, że w produkcji żywności bardzo często zdarzają się kryzysy. Pojawienie się kryzysu w sytuacji wysokich cen i zmniejszonej podaży jaj może być więcej niż groźne. Wydaje się, że bogata Kalifornia ze swoim kryzysem na rynku jaj sobie poradzi. Czy podobnie będzie i w Polsce? –  komentuje sytuację w Kalifornii Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.