2019-10-14
W dniu 11 września 2019 r. Sejm uchwalił nowe Prawo zamówień publicznych. Według jej autorów, nowe przepisy pozwolą lepiej zadbać o interesy podwykonawców jak i obniżą opłaty sądowe od skarg. Celem nowej ustawy jest przede wszystkim usprawnienie procedury udzielania zamówień publicznych w szczególności dotyczącej postępowań o wartości poniżej progów unijnych, jak i wprowadzenie nowych rozwiązań dotyczących procedur związanych z partnerstwem innowacyjnym.
Zgodnie z założeniem, nowe prawo ma wpłynąć na zwiększenie konkurencyjności na rynku zamówień publicznych, jak i ułatwić dostęp do rynku średnim i małym przedsiębiorstwom. Kolejnym z założeń ustawy jest lepsze zarządzanie całym procesem zakupowym, zwiększenie roli współpracy zamawiającego i wykonawcy, oraz przede wszystkim usprawnienie systemów kontroli, które pozwoli na identyfikację zamówień strategicznych i tych zamówień, które mają charakter innowacyjny.
Resort wskazuje, że istotnym elementem będzie wprowadzenie zasady efektywności. Chodzi o to by uzyskać jak najlepszy stosunek poniesionych nakładów, do uzyskanych efektów, co w ostateczności nie oznacza wybierania tylko opcji najtańszych, ale najbardziej efektywnych. Sprawnie prowadzona produkcja, wykorzystująca wszystkie dostępne w ustawie narzędzia, ma zapewnić obniżenie kosztów, mimo nie ustalania kryterium jakim jest najniższa cena.
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz wyjaśniła, że MPiT zdecydował się na przygotowanie nowej ustawy, ponieważ dotychczasowe prawo, które obowiązywało od 2004 r. nowelizowano już kilkadziesiąt razy, przez co stało się ono mało czytelne i niedostosowane do dzisiejszych potrzeb rynku oraz coraz to nowszych technologii. Ustawa została skierowana do dalszych prac w Senacie.
Adam Kuźma/Radca Prawny
Copyright © 2017 Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w Poznaniu Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja zebu.pl