Prawo - Analizy prawne

PODATEK CUKROWY

PODATEK CUKROWY

27 sierpnia 2020 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów (druk nr. 210). Ustawa między innymi wprowadza tzw. podatek cukrowy, a także dodatkowy podatek związany ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300ml.

Zgodnie z uzasadnieniem ustawy, przepisy te mają pozytywnie wpływać na zwyczaje żywieniowe i tym samym na zdrowie polaków. Mimo wszystko organizacje społeczne zgłosiły wiele wątpliwości i możliwych zagrożeń, jakie niosą za sobą wspomniane przepisy. Poza zagrożeniem dla przedsiębiorców i wzrostem cen w dobie kryzysu, pod wątpliwość poddaje się także skuteczność przyjętych rozwiązań oraz ich wpływ na wybory konsumentów. Szczegółowo zmiany cenowe wyglądają następująco:

W zakresie napojów słodzonych – zostaną one objęte stałą opłatą w wysokości 50gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej. Dodatkowa opłata w wysokości 10gr dotyczy napojów posiadających w składzie substancje aktywną w postaci kofeiny lub tauryny. Za każdy gram cukru powyżej 5g/100ml w przeliczeniu na litr napoju, zostanie doliczona także opłata zmienna w wysokości 5 gr.

Napoje alkoholowe przeznaczone do spożycia poza miejscem sprzedaży objęte będą dodatkową opłatą zależną od ilości alkoholu znajdującego się w napoju. Bazowa stawka to 25 zł za jeden litr stuprocentowego alkoholu, co w praktyce oznacza dodatkowy koszt w wysokości około 1zł na 100ml napoju zawierającego czterdziestoprocentowy alkohol.

Opisane wyżej przepisy wejdą w życie już z początkiem przyszłego roku – od 1 stycznia 2021 r.

Adam Kuźma/Radca Prawny