Informacje

Rzekomy pomór drobiu w Brazylii: zagrożony eksport

Rzekomy pomór drobiu w Brazylii: zagrożony eksport

W Brazylii potwierdzono przypadek rzekomego pomoru drobiu (choroby Newcastle) na fermie komercyjnej. Ostatni raz wirus choroby Newcastle w Brazylii wystąpił w 2006 roku. Zgłoszenie choroby zakaźnej drobiu jest obowiązkowe zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH). Dodatnie próbki zostały uzyskane w minioną środę wieczorem a brazylijskie władze poinformowały już o zdarzeniu Światową Organizację Zdrowia Zwierząt. W związku z tym powiadamiane są kraje trzecie.

Zagrożony jest eksport brazylijskiego drobiu. Brazylia jest największym na świecie eksporterem kurczaków i odpowiada za prawie 40 proc. globalnej podaży. Kraje importujące w odniesieniu do zjadliwego wirusa mogą wprowadzać zakazy importu brazylijskich produktów dla całego kraju lub z określonych regionów objętych chorobą. Rzekomy pomór drobiu wykryto w stanie Rio Grande do Sul, który jest trzecim największym regionem pod względem ilości wysyłanego mięsa kurcząt rzeźnych na rynki zagraniczne. Zakłady drobiarskie zlokalizowane w tym stanie odpowiadają za blisko 15 proc. całkowitego wolumenu eksportu brazylijskich kurczaków.

Rzekomy pomór drobiu w Brazylii jest drobiarskim wydarzeniem, które ma ogromny potencjał wpływu na branżę drobiarską na całym świecie. Wysoce prawdopodobne są w krótkim terminie decyzje krajów trzecich o ograniczaniu importu brazylijskiego mięsa. Istnieje także ryzyko dalszego rozprzestrzenianie się choroby Newcastle w Brazylii. Bez wątpienia ziszczenie się tych przewidywań wpłynie na światowe rynki prowadząc do wzrostu cen mięsa drobiowego oraz żywca – ocenia Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Z monitoringu prowadzonego przez analityków KIPDiP wynika, że najbardziej restrykcyjne w tej kwestii są Chiny oraz Unia Europejska. Kluczowa dla polskiego drobiarstwa powinna być decyzja europejskich urzędników. Brazylia jest największym eksporterem mięsa drobiowego na rynki państw unijnych – w 2023 roku przywóz z Brazylii wyniósł 290,2 tys. ton, co stanowi ponad 30 proc. udział w unijnym imporcie z krajów trzecich ogółem.

Sądzimy, że sytuacja będzie się rozwijała dynamicznie. Niemniej, przewidujemy, że jeśli decyzja UE stanie się faktem (nawet z zastosowaniem regionalizacji) to wywoła to silną presję na kraje azjatyckie oraz bliskowschodnie. Sporo z tych państw nie stosuje regionalizacji tylko zamyka import z kraju całościowo. Takie decyzje z pewnością wywołają wzrost popytu na polski drób, a tym samym wzrost cen. – uważa Krajowa Izba PDiP.

W całym 2023 roku sprzedaż eksportowa brazylijskiego mięsa kurcząt rzeźnych (w tym wszystkich produktów, zarówno świeżych, jak i przetworzonych) wyniosła 5,138 mln ton, co stanowi historyczny rekord brazylijskiej branży. Przedsiębiorstwa ze stanu Rio Grande do Sul miały około 15 proc. udział w eksporcie i wysłały do zagranicznych odbiorców 739,0 tys. ton. Największym importerem brazylijskiego mięsa drobiowego są Chiny. Brazylia dominuje w światowym eksporcie produktów halal, w szczególności w sprzedaży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej. Brazylijczycy chwalą się również mocną pozycją w sprzedaży na rynek Japonii.