Informacje

Singapur zezwolił na import jaj z Turcji

Singapur zezwolił na import jaj z Turcji

Turcja dołączyła do akredytowanej listy państw, które mogą eksportować jaja kurze w skorupkach na singapurski rynek – podała Singapurska Agencja ds. Żywności. Aktualnie zezwolenia na sprzedaż jaj do Singapuru posiada łącznie 19 krajów. Uruchomienie importu z Turcji jest kolejnym elementem wdrożonej przez władze Singapuru strategii zabezpieczania dostaw żywności na krajowym rynku. Turcja jest jednym z największych globalnych producentów i eksporterów jaj. Pojawiające się niedobory jaj z powodu występujących epizoocji grypy ptaków na całym świecie, problemy w łańcuchach dostaw oraz rosnące koszty pasz i energii budzą dużą niepewność co do światowych dostawców produktów rolno – spożywczych, dlatego singapurskie władze koncentrują się na dywersyfikacji źródeł importu w celu wzmocnieniu bezpieczeństwa żywnościowego swojego kraju. Dla przykładu: w 2018 roku ceny jaj gwałtownie wzrosły po tym, jak Malezja poinformowała, że kraj ten rozważa ograniczenie lub zatrzymanie eksportu jaj, aby zapewnić wystarczającą podaż dla swojego rynku krajowego. Podobnie negatywne doświadczenia, związane z brakiem ciągłości dostaw żywności i  wzrostem jej cen, nabył Singapuru w okresie pandemii COVID  – 19.

Singapur próbuje zabezpieczyć rynek wewnętrzny także poprzez rozbudowę zaplecza produkcyjnego w kraju. W 2021 roku ogłoszono, że największy japoński producent jaj Ise Foods Holdings zainwestuje blisko 100 mln USD w budowę fermy jaj w Singapurze. Po ukończeniu projektu w 2026 roku kompleks produkcyjny zlokalizowany na powierzchni 13 ha  ma produkować rocznie 360 milionów jaj i pięć milionów piskląt. Operator ISE Foods Holdings (IFH) podał, że część inwestycji zostanie uruchomiona w 2024 roku. Nowy kapitał inwestycyjny ma pomóc zwiększyć samowystarczalność w produkcji jaj. Obecnie import stanowi około 70 procent podaży jaj na azjatyckim rynku. Dzięki zaangażowaniu inwestycyjnemu Ise Foods Holdings połowa potrzebnych  jaj będzie produkowana lokalnie. Singapore Food Agency (SFA) uważa, że potrzebne są dalsze działania w kierunku pozyskiwania nowych partnerów do rozwoju lokalnego rynku, co doskonale wpisuje się w prowadzoną przez  singapurskie władze polityką bezpieczeństwa żywnościowego, aby zmniejszyć uzależnienie od żywności importowanej. Singapur importuje ponad 90 proc. swojej żywności z ponad 170 krajów i regionów, co czyni  ten kraj podatnym na wahania na światowym rynku.  Rząd dąży do tego, aby do 2030 roku produkować 30 proc. własnej żywności.

Nie sposób nie wspomnieć, że również Polska znajduje się na liście akredytowanych dostawców jaj do Singapuru. Jaja z Polski po raz pierwszy trafiły na azjatycki rynek w czerwcu 2020 roku. W całym 2021 roku Polska wyeksportowała 11,1 tys. ton jaj kurzych do Singapuru o wartości 13 270 tys. euro, co uczyniło ten rynek czwartym największym rynkiem zbytu. W roku 2022 Singapur był dziewiątym największym importerem polskich jaj, sprowadzając z naszego kraju w skali roku 8,1 tys. ton jaj o wartości 14 777 tys. euro – zauważa Katarzyna Gawrońska, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.