2023-06-26
Arabia Saudyjska – jeden z największych na świecie importerów drobiu – inwestuje w brazylijskie drobiarstwo. Według Bloomberga, państwowa firma Saudi Agricultural and Livestock Investment Co. znana jako Salic oraz brazylijska firma Marfrig Global Foods SA porozumiały się w sprawie zakupu akcji BRF o wartości 890 mln USD. Dzięki przeprowadzonej transakcji Salic uzyska udział od 10 do 15 proc. Są to już kolejne kroki inwestycyjne podejmowane przez Królestwo w ramach przyjętej strategii zwiększania samowystarczalności w produkcji żywności. Ekspansja Arabii Saudyjskim w światowym przemyśle rolno – spożywczym jest jednym z głównych filarów saudyjskiego planu Wizja 2030. Zakłada ona, poza zmniejszeniem zależności od zagranicznej żywności, dywersyfikację gospodarki i redukcję uzależnienia od ropy naftowej. Zaburzenia handlu międzynarodowego i presja inflacyjna, powstałe między innymi w wyniku pandemii COVID – 19 i konfliktu zbrojnego na Ukrainie, przyczyniły się do zintensyfikowania działań świata arabskiego w rozwój rolnictwa. Firma BRF SA to największy producent drobiu w Brazylii, a Arabia Saudyjska jest jednym z największych importerów kurczaków eksportowanych przez Brazylijczyków.
Ostatnia transakcja firmy Salic to element rozbudowanej strategii zabezpieczania podaży żywności. Wcześniej Salic kupił znaczny pakiet mniejszościowy wynoszący 35,4% singapurskiego giganta branży spożywczej i rolnej - Olam Agri Holdings. Olam Agri jest jedną z największych firm handlujących towarami na świecie, która specjalizuje się w zbożach, nasionach oleistych, ryżu i paszach dla zwierząt. W ubiegłym roku Salic nabył także udziały w indyjskim producencie ryżu LT Foods Ltd. oraz nawiązał współpracę z brazylijską firmą pakującą mięso Minerva SA.
Kolejne, nowe Informacje o inwestycjach Arabii Saudyjskiej traktujemy jako jeden z dowodów skuteczności działań władz tego kraju w kierunku zwiększenia samowystarczalności w produkcji żywności. Bezpieczeństwo żywności jest jednym z głównych elementów planu saudyjskiego znanego, jako „Wizja 2030”, czyli przyjętej polityki rozwoju, aby bezpiecznie przenieś gospodarkę Królestwa do ery postnaftowej poprzez inwestycje w innowacje, energię odnawialną, bezpieczeństwo żywnościowe oraz dywersyfikację gospodarczą. Pandemia i wojna na Ukrainie przyczyniła się do wzmocnienia tych działań. Wizja 2030 Królestwa Arabii Saudyjskiej to polityka zachęcająca zagraniczne firmy do inwestowania na saudyjskim rynku.
Spodziewamy się, że zacieśnianie współpracy z BRF pozwoli brazylijskiej firmie mocniej zakotwiczyć się na kluczowym rynku wzrostu i bronić pozycji wiodącego dostawcy do państw Zatoki Perskiej. Współpraca Królestwa z Brazylią z pewnością także przyspieszy rozwój produkcji drobiarskiej w Arabii Saudyjskiej. Kilka lat temu wzrost samowystarczalności zaczął być wspomagany polityką protekcjonistyczną (restrykcje handlowe, subsydiowanie paszy dla drobiu, dopłaty do inwestycji w produkcję drobiarską). Według informacji podanych przez Saudi Press Agency Arabia Saudyjska planuje inwestycje w wysokości 5 miliardów dolarów, aby stać się krajem samowystarczalnym w produkcji mięsa drobiowego. Zauważalny jest znaczny postęp w zwiększaniu samowystarczalności z 45 proc. w 2016 roku do 68 proc. w 2022 roku. Królestwo stawia sobie za cel osiągnięcie 80 proc. samowystarczalności mięsa drobiowego do 2025 roku.
W opinii analityków Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz, wydarzenia inwestycyjne na saudyjskim rynku mogą mieć w niedalekiej przyszłości istotne znaczenie dla podmiotów eksportujących mięso drobiowego z Unii Europejskiej. Zdaniem KIPDiP, z uwagi na „Wizję 2030”, już jesteśmy świadkami tworzenia się bardzo dużych barier konkurencyjnych nie tylko w sprzedaży bezpośredniej w Arabii Saudyjskiej, ale również w krajach pozostałych współpracujących w handlu żywnością z Królestwem.
Copyright © 2017 Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz w Poznaniu Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja zebu.pl