Informacje

Ukraiński "Ovostar" inwestuje na Łotwie

Ukraiński "Ovostar" inwestuje na Łotwie

Grupa Ovostar Union N.V. – wiodący producent jaj i przetworów na Ukrainie – w marcu 2018 roku nabyła 89 procent udziałów w spółkach SIA "OE Product" i  SIA "Gallusman", zlokalizowanych na Łotwie i zainwestuje w budowę nowych ferm drobiu w kraju bałtyckim. Z informacji, które uzyskała Krajowa Izba PDiP wynika, że firma planowała budowę ferm drobiu w miejscowości Valka, ale obecnie rozważa inwestycję w regionie Tukums. W realizacje projektu  zaangażowana jest spółka „Gallusman”, najprawdopodobniej obecnie trwają rozmowy na etapie uzyskiwania  pozwoleń z lokalnymi władzami. Pojawiły się informacje, że inwestycja mogłaby powstać na łącznej powierzchni 94 hektarów.

Pierwsza z zależnych jednostek „OE Product” to przedsiębiorstwo handlowe, profil drugiej spółki to produkcja jaj kurzych w skorupkach. Nabycie udziałów, uczyniło  OE Product  oficjalnym przedstawicielem Ovostaru na europejskim rynku. Nowe inwestycje mają za zadanie zwiększyć możliwości marketingowe na rynku UE – rozszerzyć asortyment dla konsumentów detalicznych i innych gałęzi przemysłu spożywczego. Uwagę przykuwa fakt, że firma OE Product została założona pod koniec 2014 roku jako wyłączny przedstawiciel OVOSTAR UNION GC. Podmiot ten już w 2016 roku korzystał z kwot importowych na przywóz produktów z Ukrainy, pomagając rozszerzyć sprzedaż Ovostaru na rynku UE.  Od jesieni 2017 roku spółka ta mogła się również zająć importem jaj w skorupkach klasy A, z uwagi na przyzwolenie Komisji Europejskiej.

Podmiot OE Product  będzie reprezentował interesy dwóch ukraińskich zakładów należących do grupy spółek Ovostar Union N.V.: producenta jaj w skorupach - Yasensvit Ltd oraz producenta przetworów jajecznych - OVOSTAR Ltd. Przypominamy, że oba zakłady posiadają zezwolenie instytucji unijnych na eksport swoich produktów do Wspólnoty. Ovostar już od dłuższego czasu prowadzi sprzedaż przetworów jajecznych do UE, a od października 2017 roku także jaj w skorupkach klasy A.  Nabycie udziałów na Łotwie i budowa kompleksu produkcyjnego ułatwi jednak ukraińskiej firmie umocnienie swojego zasięgu na lukratywnym rynku europejskim.

Warto zauważyć, że Grupa koncentruje produkcję na Ukrainie, ale swoją działalność biznesową poprzez spółki zależne rozszerza w innych regionach świata.  Dla przykładu, ukraińska firma po analizie potencjału i perspektyw dalszej ekspansji na rynek w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, które są w tej chwili kluczowym odbiorcą jaj w skorupkach i produktów jajecznych z Ukrainy, podjęła decyzję o otwarciu w 2018 roku spółki w Dubaju - Grupa posiada 100% udziałów w przedsiębiorstwie handlowym OAE Food Trade FZE. Jednostki, które nadzoruje są także zarejestrowane na  Brytyjskich Wyspach Dziewiczych.

Plany budowy na Łotwie są niepojące dla lokalnych producentów, ale zdaniem KIPDiP  zaostrzy to jeszcze bardziej  konkurencję w handlu wewnątrzwspólnotowym. Obawy branży budzi  przywóz towarów z Ukrainy na rynek Unii Europejskiej, który po chwili przestoju w 2017 roku, wrócił na ścieżkę wzrostu.  Według statystyk, przez  cztery miesiące tego roku, europejskie firmy sprowadziły ze Wschodu więcej towarów niż w całym roku 2017. Co ważniejsze, dzieje się tak nie tylko za sprawą zakupów produktów jajecznych, ale dynamicznie rosnących przesyłek jaj w skorupkach.  Potwierdzają się też wcześniejsze przypuszczenia KIPDIP, że jaja  kurze świeże będą  trafiać na rynek unijny nie tylko w ramach  bezcłowych kontyngentów. Podejrzewamy, że ukraińskie przesyłki mogą „wygrywać” nawet z konkurencyjnością Amerykanów.