Informacje

Wielkopolska: trzy nowe ogniska grypy ptaków

Wielkopolska: trzy nowe ogniska grypy ptaków

Wykryto trzy nowe ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce, wszystkie w województwie wielkopolskim. W sumie od początku jesieni 2020 roku na krajowych fermach drobiu potwierdzono dziesięć ognisk HPAI. Do najnowszych zdarzeń doszło na dwóch fermach utrzymujących indyki i jednej fermie kur niosek.

Ósme ognisko w II półroczu 2020 roku zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 12 636 indyków rzeźnych (indyczki), położonym w miejscowości Reklinek, w gminie Siedlec, w powiecie wolsztyńskim, w województwie wielkopolskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze  zapowietrzonym wyznaczonym w związku z wykryciem piątego ogniska HPAI w drugim półroczu.

Dziewiąte ognisko w II półroczu zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 199 106 kur niosek w wieku 12-14 tygodni. Ferma położona jest w miejscowości Wielichowo-Wieś, w gminie Wielichowo, w powiecie grodziskim, w województwie wielkopolskim, tj. w obszarze  zagrożonym wyznaczonym w związku z wykryciem czwartego ogniska HPAI w drugim półroczu. 

Dziesiąte ognisko w II półroczu zostało stwierdzone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 32 965 indyków rzeźnych (indyczki) w wieku 9 tygodni. Ferma położona jest w obszarze zapowietrzonym, w miejscowości Tarnowa, w gminie Rakoniewice, w powiecie grodziskim, w województwie wielkopolskim. Jest to ognisko kontaktowe do czwartego ogniska w drugim półroczu.