Informacje

Wirus grypy ptaków niegroźny dla ludzi

Wirus grypy ptaków niegroźny dla ludzi

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – PIB w Puławach wynika, że potwierdzony na fermie drobiu w Polsce w listopadzie tego roku wirus grypy ptaków podtypu H5N8 nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Z opublikowanego przez ekspertów z PIWet w Puławach raportu wynika, że analiza całego genomu szczepu wirusa grypy H5N8 wykrytego w Polsce wskazuje na jego wysoki stopień podobieństwa do szczepów wirusa HPAI H5N8 występujących aktualnie w Europie, co wskazuje na ich wspólne pochodzenie i brak zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Naukowcy dowodzą, że badania nad identyfikacją molekularnych markerów zagrożenia zdrowia człowieka nie wykazały, aby wykryty w kraju wirus H5N8 posiadał cechy wskazujące na zwiększoną zakaźność oraz patogenność dla ludzi i pod tym względem nie różni się od innych wirusów wykrywanych aktualnie w Europie.

Uzyskane wyniki nie pozwalają jednak na precyzyjne określenie obszaru geograficznego, z którego wirus trafił do Polski, gdyż identyczny poziom podobieństwa genetycznego występuje zarówno w sekwencjach wirusów wykrytych w państwach leżących na zachód od Polski (tzn. w Niemczech, Danii, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii), jak również na wschód od naszego kraju (Rosja). Z uwagi na liczne przypadki zakażeń u ptaków dzikich w Europie, należy je uznać za najbardziej prawdopodobny wektor wprowadzenia wirusa do Polski. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują również, że aktualna sytuacja nie ma związku z epidemią HPAI H5N8 w Europie w sezonie 2019/2020. 

Opracowanie Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – PIB w Puławach. Wyniki analiz genetycznych szczepu wirusa HPAI H5N8 wykrytego w Polsce w dniu 24.11.2020 r.