Informacje

Wirus redukuje stada kur niosek w USA

Wirus redukuje stada kur niosek w USA

Iowa, największy producent jaj w Stanach Zjednoczonych, ponosi coraz większe straty w pogłowiu drobiu z powodu wirusa grypy ptaków. W ostatnich dniach, w amerykańskim stanie Iowa wirus został potwierdzony w obiektach utrzymujących 1,2 miliona kur niosek. Jest to pierwszy przypadek tej jesieni na tak dużej fermie drobiu w Iowa. Przypomnijmy, że nie tak dawno w Minnesocie zutylizowano blisko milion kur niosek.

Dotarcie HPAI do gospodarstw w stanie Iowa jest szczególnie niepokojące dla Amerykanów ponieważ przemysł drobiarski w tym regionie odpowiada za najwyższą produkcję jaj konsumpcyjnych w kraju i jest jednym z najważniejszych producentów indyków. W 2021 roku w stanie Iowa wyprodukowano prawie 15 miliardów jaj (pogłowie kur niosek wynosiło 58 milionów kur), a na fermach indyczych rocznie utrzymywano około 12 milionów ptaków. Amerykanie obawiają się, że jeśli dojdzie do niekontrolowanego rozprzestrzeniania wirusa w ważnych obszarach produkcyjnych drobiu, ceny jaj konsumpcyjnych i mięsa drobiowego w Stanach Zjednoczonych mogą zareagować gwałtownymi wzrostami. – wynika z monitoringu prowadzonego przez Krajową Izbę Producentów Drobiu i Pasz.

Podczas ostatniej epizoocji grypy ptaków w USA najbardziej poszkodowani zostali producenci jaj i indyków w stanie Iowa, w którym zutylizowano prawie 16 milionów sztuk drobiu. Od roku 2022 do kwietnia roku 2023 całkowite straty w pogłowiu drobiu w Stanach Zjednoczonych z powodu HPAI oszacowano na 58,8 mln sztuk drobiu, w 47 stanach. Z powodu poniesionych strat w pogłowiu drobiu ceny mięsa indyczego i jaj osiągnęły w ubiegłym roku rekordowy poziom.