Wszystko o grypie ptaków - aktualności

Zachodniopomorskie: pierwsze ognisko grypy ptaków

Zachodniopomorskie: pierwsze ognisko grypy ptaków

W województwie zachodniopomorskim potwierdzono pierwszy przypadek wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu w trwającym sezonie jesiennym. Do zakażenia HPAI doszło w gospodarstwie, w którym znajdowało się 320 kur niosek, w miejscowości Mielno, w gminie Mielno, powiat koszaliński, województwo zachodniopomorskie. Najnowszy przypadek choroby dotyczy hodowli o znacznie niższym potencjale produkcyjnym niż dotychczasowe ogniska, jednak należy mieć na uwadze, że niezależnie od liczby ptaków utrzymywanych w gospodarstwie, wdrażane są takie same procedury zwalczania wirusa jak w pozostałych przypadkach. W związku z tym, także inni producenci drobiu, którzy znajdą się w specjalnych obszarach ryzyka,  będą musieli zmierzyć się  z negatywnymi konsekwencjami wprowadzonych ograniczeń w przemieszczaniu i handlu drobiem oraz  produktami drobiarskimi.  Mamy na myśli producentów, którzy prowadzą działalność na obszarze specjalnych stref: zapowietrzonej i zagrożonej. Takie strefy są wyznaczane, aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania wirusa. Dodatkowym kłopotem będą także ewentualne zakazy eksportowe dla podmiotów prowadzących działalność na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Od początku jesieni 2020 roku na terenie Polski potwierdzono czternaście ognisk wysoce zjadliwego wirusa grypy ptaków. Najwyższa skala zachorowań w stadach drobiu dotyczy województwa wielkopolskiego. Poszkodowane są również województwa: mazowieckie, pomorskie, warmińsko – mazurskie. Do tej pory wirus najczęściej pojawiał się na fermach kur niosek oraz indyków. Straty w pogłowiu drobiu liczone są już w milionach sztuk.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz przypomina hodowcom drobiu o obowiązujących środkach bioasekuracji określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków:

Więcej informacji dostępnych jest na specjalnej podstronie KIPDiP: Wszystko o grypie ptaków oraz na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii .