Informacje

Grypa ptaków: nowe ognisko na Mazowszu

Grypa ptaków: nowe ognisko na Mazowszu

Potwierdzono szóste ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce i drugie w Mazowieckiem od początku jesieni 2020 roku. Do zdarzenia doszło w gospodarstwie utrzymującym 34 272 indyków rzeźnych, w miejscowości Sieraków, w gminie Gostynin, w powiecie gostynińskim, w województwie mazowieckim.

Od początku jesieni 2020 roku  straty w pogłowiu drobiu w kraju, biorąc pod uwagę fermy uznane za ogniska choroby, przekroczyły już 2 miliony ptaków, z czego około 1 milion 800 tysięcy to towarowe kury nioski, a około 230 tys. na zakażonych fermach stanowiły indyki.

Od początku jesieni 2020 potwierdzono w Polsce sześć ognisk HPAI (stan na dzień 8 grudnia), w trzech województwach – wielkopolskie (3), mazowieckie (2), pomorskie (1). Wszystkie przypadki dotyczą gospodarstw o dużym potencjale produkcyjnym utrzymujących towarowe kury nioski lub indyki. Pierwsze ognisko w kraju w sezonie jesienno – zimowym 2020/2021 zgłoszono w dniu 24 listopada 2020 r. w Wielkopolsce. Było to największe do tej pory ognisko HPAI w kraju bowiem w zakażonym gospodarstwie utrzymywano ponad 900 tysięcy towarowych kur nieśnych.